OSOTT 2022 - PREZENTERZY

 Krzysztof Batycki

Na co dzień twardo stąpający po ziemi lekarz, który każdą wolną chwilę wykorzystuje do bujania w obłokach. Podwójny zdobywca Morza Bałtyckiego: raz objechał je dookoła na rowerze, drugi raz przepłynął w poprzek kajakiem. Szczególnie upodobał sobie podróże w czasie, zwłaszcza do średniowiecznych zamków północnej Europy i innych miejsc związanych z wojnami Rzeczypospolitej o dominium Maris Baltici.

 

Maciej Bedrejczuk

Taternik, alpinista, wspinacz sportowy, ekiper. Członek Rzeszowskiego Klubu Wysokogórskiego. Wspinał się w Alpach na północnych ścianach Grandes Jorasses, Materhorn, Eiger. Pokonał w Gruzji w stylu alpejskim trudne drogi na zachodniej ścianie Uszby i północnej Czatyn Tau. Uczestnik eksploracyjnej wyprawy do doliny Lachit w Karakorum gdzie wytyczył dwie nowe drogi na dziewiczych ścianach szczytów sześciotysięcznych. W 2018 roku brał udział w zimowe, narodowej j wyprawie K2.

 

Maciej Brożyna

Nauczyciel akademicki  z Instytutu Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego realizujący wiele projektów podróżniczych związanych ze zdobywaniem najwyższych szczytów w wybranych krajach Świata, eksplorowaniem oraz odwiedzaniem i podróżowaniem do miejsc i krajów najmniej skażonych cywilizacją i nowoczesnym człowiekiem.  Na co dzień ratownik trener, instruktor  zajmujący się badaniem budowy somatycznej i sprawności  fizycznej człowieka na różnym etapie jego życia. Jest  wiceprezesem Podkarpackiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej w Rzeszowie i jednym z organizatorów OSOTT.

 

Jarek Cupryś 

Rzeszowianin, miłośnik podróży wszelakich z przesłaniem...nie ważne gdzie, ważne z kim.

 

Milena Dąbrowska  

Wielbicielka wolności i nieprzetartych szlaków. Od stycznia 2017 r. rezydentka Terceiry – małej portugalskiej wyspy w archipelagu Azorów. Swoje życie na środku Atlantyku opisuje jako wieczną podróż wśród dziewiczej przyrody, błękitu oceanu i fascynującej kultury. Bliska jest jej idea zrównoważonej, odpowiedzialnej turystyki. W tym duchu opowiada o Azorach w sieci i na żywo oraz organizuje podróże z Polski na wyspy zaginionej Atlantydy.

 

Wojciech Dąbrowski     

Gdańszczanin, inżynier telekomunikacji. Od  dzieciństwa marzył o dalekich podróżach i udało mu się te marzenia zrealizować.  Był na Alasce, Grenlandii i Antarktydzie. Wspiął się na Kilimandżaro i Fudżijamę, dotarł na Górę Kościuszki i pod Mount Everest. Samotnie przejechał Afrykę oraz przemierzył w poprzek Amerykę Południową.  Pływał po największych rzekach świata: Kongo, Amazonce, Nilu, Lenie i Jeniseju. Dotarł pod ukryty w wenezuelskiej dżungli najwyższy wodospad świata i do serca Sahary. Najbardziej zafascynował go Tybet i odległe wyspy Pacyfiku.   Odbył trzynaście samotnych podróży dookoła świata – każda inną trasą.  Odwiedził już w blisko 240 krajów i terytoriów zależnych na 7 kontynentach, w tym wszystkie uznane państwa świata, ale uważa że w świecie ma wciąż jeszcze wiele do zobaczenia.  Twierdzi że każda nowa wyprawa to dla niego odkrywanie czegoś nowego, czegoś nieznanego i fascynującego - to nowa przygoda. Zazwyczaj wędruje samotnie. Lubi poznawać ludzi i ich codzienne życie, kulturę i obyczaje. Najbardziej podziwia przyrodę, której piękno - jak twierdzi – przechodzi często nasze najśmielsze oczekiwania. Zawsze podkreśla, że podróżując nigdy nie korzystał z pomocy sponsorów.  Już w 1998 roku stworzył w sieci własną, niekomercyjną stronę internetową  www.kontynenty.net  na której umieszcza wciąż nowe relacje ze swoich podróży, informacje o krajach i porady dla tych, którzy jak on ruszają z plecakiem odkrywać świat.

 

Małgorzata i Marek Dominko        

Obydwoje jesteśmy geografami z wykształcenia i zamiłowania. Podróżowanie to nasza pasja, którą kontynuujemy od ponad 50 lat. Już na studiach organizowaliśmy w ramach Koła Naukowego obozy i rajdy turystyczne w Polsce. Pierwsze wyprawy zagraniczne to była podróż lądem do Indii w 1972 r, którą odbyliśmy w trzy osoby i trwała ponad trzy miesiące. Drugą to była wyprawa w sześć osób samochodami marki Tarpan do krajów Maghrebu. Ten wyjazd trwał osiem miesięcy. Od tego czasu odwiedziliśmy łącznie ponad 120 państw i były to podróże niskobudżetowe, które sami organizujemy dla siebie i przyjaciół. Zorganizowaliśmy m.in. dwie międzynarodowe imprezy rowerowe. W wolnych chwilach w okresie pandemii pływamy kajakiem i jeździmy rowerami po Polsce. Udało się nam pojechać na rejs do Chorwacji, odwiedzić Republikę Zielonego Przylądka oraz odbyć bardzo ciekawą podróż na Wołyń, Polesie i Podole ukraińskie.

Nasze hobby to fotografia. Jesteśmy członkami Bemowskiego Klubu Fotograficznego jak i międzynarodowej organizacji SERVAS.

 

Anna Drajewicz

Osoba próbująca w życiu wszystkiego - od tańca i jogi, przez strzelanie, wspinaczkę, po surfing; wydobywająca dźwięk z każdego instrumentu, który dostanie w ręce, i próbującą porozumieć się w każdym języku, który stanie na jej drodze (z różnym skutkiem).

Na codzień Instruktor jazdy konnej i trenerka koni, oraz studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wolne chwile przeznacza na wędrówki górskie i podróże.

Odwiedziła 22 kraje, w kilku mieszkając, w innych podróżując na najróżniejsze sposoby - solo i w duecie, autostopem i pociągiem, nocując na Couchsurfingu, w hostelach, hotelach, w samochodzie i pod chmurką. Absolutna miłośniczka miejsc zamkniętych, rozpadających się, i położonych nad przepaścią.

 

Szymon Gontaż

Podróżnik od urodzenia, profesor Politechniki Warszawskiej, całe życie wypełnia treningami co pozwala mu z coraz mniejszymi ograniczeniami przemieszczać się po lądzie i wodzie. Bezustannie próbuje dotrzeć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek... Pomagają mu w tym zdobyte umiejętności na lądzie jako: instruktor narciarstwa alpejskiego PZN SiTN, zawodnik AZS PW (narciarstwo alpejskie, lekkoatletyka), alpinista (Tatry, Alpy, Alpy nowozelandzkie, Himalaje) i lekkoatleta - w biegach średnich i długodystansowych oraz w wodzie: uprawnienia motorowodne oraz umiejętności ratownika wodnego. Współzałożyciel grupy Wazari, przeżył bez szwanku siedem ekspedycji rowerowo – trekkingowych (i dwie polarne) na czterech kontynentach. Dodatkowo jego techniczne wykształcenie oraz pasja fotograficzna pozwalają mu w pełni realizować wytyczone cele oraz przekazywać innym swój zachwyt nad naturą, nad jej pięknem i siłą.

 

Żaneta i Jacek  Govenlock

-ona projektantka - po warszawskiej Akademii Sztuka Pięknych, on – informatyk. Na co dzień zajmują się i projektowaniem i tworzeniem  wystaw muzealnych. Podróżnikami i małżonkami są od niepamiętnych czasów. Starają się aby celem ich poznawczych i fotograficznych wypraw były kraje  i miejsca trudno dostępne, ale fascynujące swoją odrębnością, zabytkami i przyrodą. Spieszą się odwiedzać  miejsca gdzie cywilizacja jeszcze nie dotarła, ale niestety zaraz przybędzie. Podróżują często dla specjalnych momentów: na karnawały, święta, i pielgrzymki – wszystkie miejsca gdzie można spotkać świętujących, modlących  lub bawiących się ludzi. Większość ich wyjazdów połączona jest z nurkowaniem, które jest ich wielką pasją.

 

Jerzy Grębosz

Pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Autor bestsellerowych książek z dziedziny programowania w języku C++. Twórca filmów popularnonaukowych nagradzanych na festiwalach a także autor i reżyser popularnonaukowych widowisk teatralnych. Prawdziwą jego pasją są spotkania z pierwotnymi mieszkańcami Afryki czy Oceanii. Jak sam podkreśla, najwspanialsze jest to, że udało mu się przeżyć przygodę z Robinsonem Crusoe. Spędził bardzo wiele miesięcy z Buszmenami z wysp Oceanii, gdzie udało mu się dotrzeć do ich serc. Nie waha się gdy trzeba się adaptować do lokalnych zwyczajów, jeść to co Buszmeni, czy ubierać się tak jak oni – choćby wymagało to chodzenia nago lub prawie nago. To bowiem pozwala mu się stać częścią ich społeczności. Kiedyś zaprzyjaźniony antropolog australijski powiedział mu: „jeżeli chcesz poznać jakąś kulturę nie możesz stać z boku, musisz ją praktykować”.

 

Marek Gronowski

Taternik, alpinista, podróżnik, pasjonat gór, windsurfingu i fotografii. Światowiec znający 6 języków obcych, bardzo towarzyski erudyta, uroczy kompan każdej podróży i przygody. Odwiedził ponad 100 krajów na świecie. Wiele lat mieszkał w Kanadzie, w Japonii i w Belgii, dzieląc swe życie z żoną Japonką. Przez 20 lat działał jako zawodowy fotograf-podróżnik, a swój bogaty dorobek zaprezentował w wielu fotograficznych wystawach m. innymi w Muzeum Człowieka w Luwrze i w Montrealu oraz w interaktywnych prezentacjach o kulturach świata, tłumaczonych na wiele języków (francuski, angielski, niemiecki, japoński i koreański). Najpopularniejsze z jego prac to "Silk Road" i "Up to the Himalayas" , za które został laureatem The Top 100 Multimedia Producers (Los Angeles). Jego traperskie, pustynne wyprawy Land Roverem przez Saharę i na mule przez Tybet, zainspirowały go do założenia własnej firmy podróżniczej "Papaya Travel", gdzie z pasją organizował i przewodził wielu wyprawom po Azji i Afryce.

 

Justyna Hellebrand    

Intensywnie zwiedza świat od 16 roku życia i ciągle jeszcze nie zdołała całego zobaczyć. Na studia wyższe o różnych kierunkach poświeciła ponad 16 lat i ciągle jeszcze planuje następne. Ma wiele zainteresowań a niektóre z nich to muzyka, zielarstwo, origami, pszczelarstwo a w ostatnich latach sztuka współczesna mająca na celu  ocalenie świata od zaśmiecenia czyli sztuka z recyklingu. Poliglotka gdyż zna  więcej niż dwa języki. Podróżowanie, głównie solo, traktuje jako odskocznię od codziennych obowiązków a nie jako formę zrobienia na tym zarobku czy pobicia w czymś rekordu.

 

Anna Jastrzębska

Żeglarstwu podporządkowała całe swoje życie. Od kilku sezonów pływa na różnych jednostkach, zarówno mieczowych żaglówkach, jachtach morskich jak i jednostkach klasy Mini 650. Obecnie ściga się na własnej łódce klasy Figaro One. Brała udział m.in. w Morskich Mistrzostwach Polski załogowych i doublehanded. Wyróżniona nagrodą specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów" oraz Nagrodą Prezesa POZŻ „Kryształowy Żagiel 2020". Chciałaby, żeby na jachtach mogło pływać jak najwięcej kobiet, niezależnie od doświadczenia czy wieku. Lubi siebie na łódce za możliwość przekraczania własnych granic czy sprawczość. Lubi też muzykę i ser.

 

Jerzy Kostrzewa

 

Odwiedził ponad 80 krajów, w kilku czasowo mieszkał. Wspinał się i prowadził grupy w górach sześciu kontynentów (od Himalajów po Andy). W 1999 roku dokonał pierwszego polskiego wejścia trudną 700 metrową wspinaczkową ścianą na najwyższy szczyt Australii i Oceanii – Piramidę Carstensza (góra zaliczana do tzw. Korony Ziemi jest położona w Zach. Nowej Gwinei). Jako instruktor narciarski pracował w Alpach (Austria, Niemcy), w sezonach 89/90 i 90/91 w Kanadzie k / Vancouver dla Narciarskiego Pogotowia Górskiego. W 1994 zjechał na nartach z najwyższej góry Ameryki Północnej Mt Mc Kinley (Alaska) Jest autorem książki Niedostępna Góra Papuasów. Pisze też do czasopism górskich i podróżniczych. W 2001 r został Podróżnikiem Roku w kategorii świat, nagroda czasopisma Podróże. Jest też bardem piosenki wędrownej, a zdarza się, że często zabiera z sobą w góry gitarę. Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego, przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i licencjonowanym pilotem wycieczek, posiada też nepalską trekkingową licencje przewodnickąOd wielu już lat prowadzi agencje trekkingową (strona internetowa trek24.pl ) 23 razy wszedł z grupami na Kilimanjaro a w tym roku był współorganizatorem montażu pod szczytem Kilimanjaro tablicy poświęconej Olkowi Dobie.

 

Paweł Kosturek

Strażak z zawodu, podróżnik z zamiłowania. Zwiedza kraje Azji i Europy na motocyklu.

 

Rafał Król

Podróżnik, polarnik, myśliciel i ekspert w zakresie bezpieczeństwa outdoorowego. Projektant sprzętu i tester technologii wykorzystywanych w najtrudniejszych warunkach. Autor ekstremalnych ekspedycji w najbardziej osamotnione i nieprzyjazne rejony świata, pomysłodawca serwisu internetowego expeditions.pl i ambasador norweskiej marki Helly Hansen, jednej z najstarszych firm na świecie produkujących odzież turystyczną, narciarską i żeglarską. Twórca artykułów podróżniczych, relacji radiowych i autor książki o podróżowaniu i życiu „25500".

Wykład - tytuł: " Wszystko co chciałbyś wiedzieć przed swoją podróżą ale nie masz się kogo zapytać".

Praktyczne kompendium na temat najczęściej popełnianych błędów turystycznych, tajników funkcjonowania naszego organizmu w różnych warunkach, doboru sprzętu i pożywienia oraz innych praktycznych aspektów przy planowaniu podróży takich jak ubezpieczenia, bezpieczeństwo, minimalizowanie ryzyka.

 

Szymon Kuczyński

Żeglarz, instruktor i popularyzator żeglarstwa. Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu, w ramach którego realizuje wyprawy żeglarskie małymi jachtami. Na przełomie 2012/2013 przepłynął samotnie Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, 5 metrowym jachcie „Lilla My”(w drodze powrotnej żeglował z Dobrochną Nowak). Był to najmniejszy polski jacht jaki przepłynął Atlantyk. W latach 2014-2016, w ciągu 16 miesięcy samotnie opłynął świat na najmniejszej polskiej jednostce („Atlantic Puffin” – długości 6,36 m). W latach 2017-2018 na jachcie „Atlantic Puffin” wykonał rejs solo non-stop dookoła świata na wschód, wokół trzech przylądków. Był to pierwszy w historii taki rejs na tak małym jachcie. Jest laureatem licznych nagród żeglarskich.

 

Anna Kufel-Dzieżgowska

Urodziłam się 80 lat temu koło Kazimierza Dolnego. Za drogę życiową obrałam archeologię Polski. Od V roku studiów do emerytury pracowałam w Muzeum w Sieradzu. Mam „ na sumieniu” liczne ważne i mniej ważne odkrycia. „Kopałam” także w Hiszpanii i Peru. Moją drugą pasją są podróże Zwiedziłam gruntownie prawie 50 krajów. Swoje przeżycia podróżnicze publikuję w różnych czasopismach i wygłaszając liczne odczyty. W 2019 Kapituła Benedykta Polaka doceniła moje dokonania honorując mnie nagrodą tego średniowiecznego podróżnika.

 

Darek i Małgosia Lechowicz

Mówią o sobie, że są emigrantami-podróżnikami. Od 2005 roku nieprzerwanie na walizkach, spragnieni nowych miejsc i doświadczeń. Wiele lat spędzonych w południowych Włoszech, potem w wysokich Alpach we Francji napełniło ich marzeniami, projektami i chęcią kolejnej emigracji. Tym razem zamarzyli o życiu na ciepłej wyspie, cały rok w krótkim rękawku i bez skarpetek. Pamiętając cytat z Alchemika Paolo Coelho "I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu" myśleli intensywnie o emigracji. I pewnego sierpniowego dnia pojawiła się w ich życiu wyspa Sal w Republice Zielonego Przylądka. Piaszczyste plaże ciągnące się kilometrami, lazurowy ocean, 350 dni słonecznych w roku. Szybka decyzja. I tak rozpoczęła się ich trzecia emigracja. Po jakimś czasie okazało się, że są jedyną polską rodziną na wyspie a syn jedynym polskim uczniem. To tylko dało im wiatr w żagle na rozpoczęcie nowych projektów. W 2018 roku otworzyli firmę Green Point Turismo e Servocos Lda. Z kolei w zeszłym roku narodził się projekt "Bez skarpetek" będący opowieścią o wyspie z perspektywy polskiej rodziny. Wyspy Zielonego Przylądka należą do archipelagu Wysp Szczęśliwych. Życie biegnie spokojnie, w promieniach słońca, lokalna muzyka rozbrzmiewa w każdym zakątku, nastrajając pozytywnie na cały dzień. Lokalne motto "no stress" to sposób na szczęśliwe życie, spokojne i bez pośpiechu.
Razem z autorami zapraszamy na opowieść o wyspie Sal.

 

Agnieszka i Tomasz Lipeccy

Podróżnicy amatorzy, podróżujący razem od 20 lat, a oddzielnie jeszcze dłużej. Wszystko zaczęło się od wyprawy lądem do Pakistanu i Indii i tak już pozostało. Szczególnym sentymentem darzymy Afrykę z jej różnorodnością i naturalnością i do niej też najczęściej powracamy. Trasa przedstawionej w prezentacji wyprawy obejmowała środkowy i wschodni Sudan, oraz północną Etiopię. Prezentacja jest poświęcona tylko pierwszej części wyjazdu, czyli Sudanowi.

 

Elżbieta i Andrzej Lisowscy

Podróżnicy, dziennikarze, filmowcy, autorzy książek i przewodników, członkowie The Explorers Club. „Z przymrużeniem oka traktujemy siebie i czas” - mówią krakowscy podróżnicy. „To, co oglądamy nie musi być piękne. Ważne by coś mówiło, skłoniło do refleksji. W podróżowaniu, z jednej strony, ważna jest otwartość, z drugiej filtr. Trzeba wiedzieć, choćby w przybliżeniu, czego i po co się szuka”.

 

Łukasz Łagożny 

Zdobywca Korony Ziemi w wersji rozszerzonej (9 szczytów). Jest pierwszym mieszkańcem Podkarpacia, który stanął na najwyższej górze świata – Mount Everest oraz pierwszym zdobywcą Korony Ziemi z tego regionu.

Alpinista, himalaista, triathlonista (Iron Man) oraz biegacz ultra (najdłuższe zawody: 240km, maraton: poniżej 3 godzin). Członek Rady Naukowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zgrupowania unifikacji Polskiego Himalaizmu Zimowego oraz Klubu Wysokogórskiego Lublin. Inicjator wielu lokalnych wydarzeń w tym: Biegów Górskich Sanok oraz Stowarzyszenia Pozytywnie Zabiegani Sanok, w którym pełni funkcję prezesa. Jest autorem dwóch książek: Jak długa jest noc oraz Przepraszam za marzenia.

Kilka lat temu rozkochał się w górach wysokich i jako cel postawił sobie zdobycie Korony Ziemi. Z ogromnym uporem i wytrwałością zrealizował swoje marzenie. Zaczął od szczytu Elbrus w 2009 roku (5642 m n.p.m.). Następne były: Aconcagua (6962 m n.p.m.) i Mont Blanc (4807 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Ameryki Północnej - Denali, znany jako McKinley (6194 m n.p.m.) zdobył w 2011 roku, a w 2013 wyszedł na Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). „Po drodze” atakował w Kirgistanie Chan Tengri (7010 m n.p.m.) oraz zdobył Pik Lenina (7134 m n.p.m.) i Matterhorn (4478 m n.p.m.). W 2017 roku w ramach wyprawy EURO24 Expeditions wspiął się na najwyższe szczyty Australii i Oceanii – Górę Kościuszki (2220 m n.p.m.) i Puncak Jaya (4884 m n.p.m.). W 2018 roku jako pierwszy mieszkaniec Podkarpacia (w ogóle) stanął na najwyższym szczycie Ziemi – Mount Everest, dochodząc do 8300 m n.p.m. bez użycia dodatkowego tlenu. Projekt Podkarpacka Korona Ziemi zakończył w 2019 roku, zdobywając najwyższy szczyt Antarktydy – Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.). Tym samym, jako pierwszy mieszkaniec Podkarpacia zdobył całą (rozszerzoną) Koronę Ziemi.

Po sukcesie projektu Podkarpacka Korona Ziemi, w planach są kolejne wyzwania. Aktualny zakłada zdobycie pięciu siedmiotysięczników, stanowiących najwyższe szczyty byłego Związku Radzieckiego, nazywane Śnieżną Panterą.

Wszystkie aktualne i przyszłe wyzwania opisywane są na stronie gorymarzen.pl.

 

Małgorzata Maniecka

Z wykształcenia germanistka, z zawodu nauczycielka, z zamiłowania podróżniczka. Jeszcze jako studentka zwiedziła prawie całą Europę, a w sumie już 111 krajów położonych na 6 kontynentach. Zawsze samodzielnie organizuje swoje podróże, preferuje przejazdy lądem pociągami, autobusami i autostopem.

Kontakty z ludnością tubylczą mają dla niej największe znaczenie. Przez ponad 3 lata była nauczycielką w Chinach i woluntariuszką w domu dziecka w Kambodży. Przebyła kilkakrotnie cały Jedwabny Szlak. Jako noclegi preferuje couchsurfing, w trakcie którego często gotuje dla gospodarzy polskie potrawy np. czerwony barszcz, gołąbki czy mielone.  Relacje z podróży publikowała w internecie oraz w kilku edycjach serii „Przez świat”. Ulubione kraje to Chiny, Iran i Algieria. Mówi w 6 językach. Lubi przygody i ciekawe przeżycia.

 

Joanna i Artur Morawcowie

Wspólnie podróżują od 1995 roku, kiedy to wybrali się drogą lądową do Indii. W 1999 pobrali się w Buenos Aires. W trakcie swoich podroży odwiedzili 6 kontynentów i ponad 100 krajów.  Od 2006 roku w podróżach towarzyszą im dzieci. Są współorganizatorami Festiwali Slajdów Podróżniczych w Katowicach.

W trakcie OSOTT  zaprezentują prelekcje z dwóch podróży, jednej odbytej tuż przed pandemią w lutym 2020 roku (Zanzibar) i drugą z tegorocznych wakacji  (Kraina Frygów w Turcji).

 

Satti Nagarwala

Urodził się w Delhi ale spędził wiele lat na Bliskim Wschodzie. Następnie został obywatelem australijskim, a teraz mieszka w Poznaniu.

Podróżuje, kiedy tylko się da. Ostatnio bardzo polubił chodzenie. Niedawno zrobił wielki "walkabout"  z Melbourne do Brisbane 1650 km.

 

Dana  Onyszkiewicz

Antropolożka, fotografik-amator, dokumentalistka, podróżnik. Zrobiła kurs fotografii w Melbourne w Australii, ukończyła studia Antropologii Społecznej w Brunel University w Londynie i w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej w Warszawie. Mieszkała w Australii, Anglii, Danii i Malezji, a podczas swoich badań terenowych w Europie podróżowała głównie autostopem.

Prowadziła badania na temat kapliczek przydrożnych na Mazowszu oraz żonglerów i sztuki cyrkowej w Europie. Do kręgu jej zainteresowań należą tematy szamanizmu, wierzeń ludowych i duchowych oraz występu i widowisk. Aktualnie prowadzi projekt dotyczący Bronisława Piłsudskiego, którego częścią jest podróż jego śladami dookoła świata by udokumentować jak po stu latach od jego śmierci zmieniło się to co kiedyś widział i badał.

 

Janusz Rentflejsz        

Janusz Rentflejsz - RTW Express. Przedsiębiorca, ekonomista. Od 14 lat podróżuje motocyklem po Polsce, Europie i Świecie. Zrealizowane dotychczas ważniejsze wyprawy to: 2010 – Nordkapp, 2012 – Bajkał, 2015 – Winne szlaki Europy aż do Riaz Baixas, 2016 – Dookoła Świata, 2018 – Bałkany, 2019 – Azja Środkowa. W tegorocznej edycji OSOTT prezentuje podróż na Bałkany. 

 

Konrad Tulej

Pieszo i autostopem od 2011 roku eksploruje "górsko" i kulturowo Kaukaz i Bliski Wschód. Sympatyk poszarpanego horyzontu, amatorskiej wspinaczki oraz całoroczny rowerzysta. Dziennikarz niezalezny. Autor bloga Piąty Kierunek.

 

The Vagabond (Aleksandra Chudy, Bartłomiej Drożdżal)      

Po prostu - Ola i Bartek. Poznaliśmy się w podróży przez Azję. Tym, co nas połączyło, były nie tylko romantyczne zachody słońca, ale przede wszystkim syberyjski chłód, codzienne zwijanie mokrego namiotu i ciężkie plecaki. Nie nastrojowe knajpki i kolacje przy świecach (które oczywiście też lubimy!), ale kanapki z najgorszym na świecie mongolskim dżemem i popisowy obiad, składający się z fasoli z puszki połączonej z koncentratem pomidorowym. W tych niezbyt przyjaznych warunkach postanowiliśmy, że będziemy wspólnie podróżować po świecie. Tam, gdzie słońce, lazurowe morza i plaże z piaskiem o strukturze mąki, ale również pośród chłodu, nieprzyjaznych skał i wiecznych śniegów. Tak krok po kroku realizujemy nasz życiowy plan.

 

Hanna Wasiak

Z wykształcenia ekonomistka-księgowa i nauczycielka rachunkowości. Obecnie-emerytka. Zwiedziłam świat - m.in. Syberię, Kazachstan i Gruzję. Pielgrzymowałam po Ziemi Świętej. Napisałam kilka książek i artykułów. Teraz piszę książkę „Scenariusz na życie z wirusem…” Kolekcjonuję torebki, walizki, kapelusze i misie. Od wiosny 2020r. mieszkam w Ustroniu i tu godnie starzeję się…

 

Jagoda Watrak     

Urodziłam się w Koszalinie, mieszkałam w Poznaniu, w Berlinie Zachodnim, w Melbourne i teraz znowu w Poznaniu. Od początku czułam konieczność sprawdzania, co jest za następnym rogiem i robiłam wszystko, aby być w drodze, m.in. dlatego studiowałam etnologię i z przyjemnością pracuję jako pilot wycieczek.  Udało mi się odwiedzić około 100 krajów (wiele po kilka razy) na różne sposoby: solo, z moimi dziećmi Kasią i Jędrkiem, z mężem, z przyjaciółmi , no i oczywiście z grupami turystycznymi. W Afryce, szczególnie w Mali i Etiopii, czuję się najlepiej, ale równie chętnie wracam do Indii, Indonezji i do Australii. Aktywnie działam w stowarzyszeniu Servas, którego ideą jest przyjaźń i pokój przez podróż i spotkanie.

 

Piotr Wiland

Od 2001 roku przyjeżdżam niemal corocznie na OSOTT. Zazwyczaj mam wtedy co najmniej jedną lub dwie prezentacje z podróży po różnych kontynentach. Od tego też czasu można niemal w każdym z wydań „Przez Świat” przeczytać relacje z moich podroży. Odbywam je niekiedy samotnie, czasem w towarzystwie całej mojej  rodziny, niekiedy z jednym z moich synów lub z moją żoną, Grażyną.

Prowadzę blog  http://piotrwiland.pl/ksiazka/  także jestem autorem książki  pt. „Podróże w cieniu Eskulapa”. Od niedawna mam też swoją stronę internetową, która stopniowo staje się coraz bardziej pełniejsza. Zapraszam Was do jej odwiedzenia.  www.piotrwiland.pl

 

Janusz Witek

Mieszka i pracuje w Rzeszowie. O podróżach marzył od zawsze ale początkowo musiała mu wystarczyć lektura książek Arkadego Fiedlera oraz telewizyjny program Ryszarda Badowskiego „Klub sześciu kontynentów”.  Pierwsze podróże do KDL-ów odbył z rodzicami, potem były liczne wyjazdy na zawody sportowe oraz wyjazdy wspinaczkowe w góry.  W latach 80-tych wyjechał po raz pierwszy na wyjazd trampingowy do Azji i to było właśnie to.  Do tej pory odwiedził sto kilkadziesiąt krajów na sześciu kontynentach (dotarł także do Antarktyki). Każdy nowy wyjazd to odkrywanie czegoś nowego, nieznanego i fascynującego.  Najbardziej lubi poznawać ludzi, ich codzienne życie, kulturę i obyczaje. Bardziej od wytworów ludzkiego geniuszu ceni sobie przyrodę, której piękno przechodzi często najśmielsze oczekiwania.

 

Monika Witkowska

Z zawodu (wykonywanego) dziennikarka (wolny strzelec) pisząca o podróżach i aktywnym spędzaniu czasu. Dość często jeżdzi również jako pilot wycieczek zagranicznych a także prowadzi prelekcje, szkolenia i wykłady motywacyjne. Główne pasje to przede wszystkim podróże!!! (ponad sto odwiedzonych krajów). Poza tym – żeglarstwo (głównie morsko-oceaniczne – na koncie sporo wielomiesięcznych rejsów, zarówno na małych jachtach, jak i żaglowcach), no i góry, zwłaszcza te zwane wysokimi (wejścia m.in. na Mt Everest, Matterhorn, Mt McKinley, Matterhorn, Aconcaguę, Mt Blanc i wiele innych). Jakby to było mało: uprawia windsurfing, nurkowanie, narciarstwo i snowboard a kiedyś także sporty powietrzne (spadochrony, paralotnie, motolotnie) i różne zwariowane pomysły typu bungy jumping etc.

Podróżuje spontanicznie, bez trzymania się ustalonej trasy z wykorzystaniem miejscowych środków lokomocji często – autostopem. Nie jest samotniczką ale bardzo często wędruje samotnie bo uważa, że wtedy ma lepszy kontakt z miejscowymi ludźmi. Nocuje w tanich hotelikach, u ludzi, którzy ją zapraszają, albo w namiocie który zabiera na większość eskapad.
Za największe osiągnięcia związane z podróżami uważa: w górach zdobycie Mt Everest, w żeglarstwie opłynięcie Czukotki w trudnym, trzymiesięcznym rejsie arktycznym, na małym jachcie, tylko w dwie osoby. Do tego trzymiesięczny rejs przez Przejście Północno-Zachodnie (od Grenlandii na Alaskę) na jachcie "Solanus" oraz trudny dwumiesięczny rejs na "Starym" kiedy przy okazji opłynęła Przylądek Horn i dotarła do polskiej bazy antarktycznej (jako pierwszy w świecie jacht). Do "sukcesów" :) zalicza też przebiegnięcie maratonu (czas: 4 godziny 17 minut) co też jest związane z podróżami – konieczna dobra kondycja.

 

Michał Zabłocki 

Dziennikarz, ekolog, poliglota i podróżnik, były korespondent prasowy w Moskwie, Pradze i Bratysławie. Autor książki "To nie jest raj. Szkice o współczesnych Czechach". 

Pochodzi z Wrocławia, żył w Warszawie, obecnie mieszka w Budapeszcie. Jego pasją jest Europa Środkowa. Podróżowanie łączy z poszanowaniem dla środowiska i klimatu oraz innych kultur. 

Zwiedził m.in. Syberię, Saharę, Ziemię Ognistą. Uwielbia starożytne zabytki, góry (zwłaszcza Sudety) i dziką przyrodę. Jak podkreśla, liczba miejsc, które chciałby odwiedzić nigdy nie maleje, bo zawsze też pragnie wrócić tam, gdzie już był i spotkać ludzi, których poznał. 

 

Anna Zapolska

Lekarz z zawodu, podróżniczka z zamiłowania. Fascynuje ją poznawanie świata i ludzi. Preferuje podróże na własną rękę, z dala od wycieczek i wyznaczonych atrakcji. Zwiedziła m.in.: Indie,Chiny, Birmę, Afrykę, Nową Zelandię , Australię etc. Najlepiej wspomina podróże autostopem, morsowanie przy norweskim lodowcu, gruzińskie wino i noclegi 'na dziko' w towarzystwie kangurów.